Пошук по сайту

Поиск

Підписка

RSSRSS

Перегляди

Flag Counter
Відвідувачі

205 років від дня народження Тараса Шевченка

09.03.2019

9 березня біля пам'ятника Тараса Шевченка у м. Києві
  • Поделиться в facebook
  • Поделиться в twitter

9 березня по всій Україні відзначають День Народження знаменитого класика української поезії, прозаїка, драматурга, художника, політичного і громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. У цьому році минає 205 років від дня його народження.

Шевченко став в народній свідомості символом українського національного духу. Його творчість та образ протягом десятиліть надихала українських патріотів на боротьбу за майбутнє країни.

В місті Києві в цей день святкування розпочалося покладанням квітів до пам’ятника великому «Кобзарю». Пізніше у парку Шевченка відбулася акція, під час якої кияни одночасно читали вірші поета.

А напередодні, 5 березня, у Будинку Актора відбувся творчий захід – літературно-музична композиція за мотивами балад Шевченка.

Яскраво і натхненно засяяло Шевченкове слово у чарівних променях музики члена Національної Ліги українських композиторів, нашої землячки Олесі Сінчук. Чудове виконання балад подарувала усім присутнім народна артистка України, також наша землячка Раїса Недашківська.

Слова та музика надзвичайно органічно та гармонійно перепліталися у дивному мереживі, хвилювали, надихали, розцвітали у душах весняними квітами, співом соловейка, шелестом гаїв, шепотінням закоханих…

Приємно відзначити, що після вистави артистів урочисто привітав радник Посольства Республіки Польща в Україні Яцек Гоцловський, наголошуючи на вшануванні генія Шевченка польським народом та співпраці Польщі та України у галузі культури. А представники Шевченківського краю та Трипільської землі подарували акторам запашний коровай.

Тарас Шевченко, відомий також як Кобзар, народився 9 березня 1814. Його талант проявився у написанні поезій та прози українською та російською мовами, художній та графічній творчості, громадській діяльності, філософії, політиці, фольклористиці.

Слово і дух Тараса Шевченка стали будителями державного відродження України на різних етапах її історії. Його «Кобзар» прозвучав в унісон із тими демократичними віяннями, які котилися Європою у ХІХ столітті. Озвучені Шевченком у колах Кирило-Мефодіївського Братства тези про державний статус усіх слов`янських народів, зокрема українського, про незалежність української мови як гаранта політичного утвердження нації були підхоплені та розвинені новітніми державними діячами.

Тарас Шевченко почав писати вірші у другій половині 30-х років. У 1840 р. у Петербурзі вийшла перша збірка його поезій «Кобзар», у 1845 р. — героїчно-романтична поема «Гайдамаки». В 1843—1845 роках написав цикл поезій «Три літа» (центральним твором якого є «Сон»), поему «Кавказ», послання «І мертвим і живим…», поезії «Чигирине, Чигирине», «Великий льох», «Стоїть в селі Суботові» та ін., в яких гостро виступив проти соціально-національного гноблення українського народу.

В ув’язненні писав вірші, які згодом об’єднав у цикл «В казематі». У 1854—1858 роках написав російською мовою повісті «Музикант», «Художник», «Нещасний», «Капітанша», «Близнята». Останніми прозовими творами Тараса Шевченка є повість «Прогулянка з задоволенням і не без моралі» (1856—1858) та щоденникові записи «Журнал».

В Україні у 1859 р. написав низку високих зразків людської та пейзажної лірики. Кілька його творів цього періоду опубліковано в журналі «Основа» та альманасі «Хата».

Тарас Шевченко був одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів (не збереглося більше 160). У 1859—1860 роках виконав офорти з творів зарубіжних та російських художників, за які отримав звання академіка гравірування.

Про його біографію написано немало і ми не будемо повторюватися про це. Зауважимо лише, що за своє коротке життя, а прожив він чимало, 47 років і один день, Шевченко сповна наситився стражданнями, серед яких були і результати власних помилок, але він не міг не жадати того, до чого прагнемо всі ми – життя і свобода, самореалізація і благополуччя, мир і повага, прості людські цінності. Його творчість це його душа, в ньому він був чесний і добрий, ярий і нескінченно багатий.

З Днем Народження Тараса Григоровича Шевченка!

---
---

---