Нас невимірно багато або Канада-тур Олесі Сінчук

24.08.2017

Канада-тур Олесі Сінчук

Щаслива і натхненна подія відбулась у творчому житті композитора, поетеси, співачки Олесі Сінчук. На запрошення Конгресу українців Канади вона відвідала цю дивовижну країну для участі у святкування 26-ї річниці Незалежності України та 150-річчя Канади.

Канада завжди була для Олесі чимось загадковим, таємним і жаданим, адже там найбільша діаспора українців у цілому світі, які зберегли за багато років перебування там українські звичаї, традиції, українську пісню, українську душу.

Розпочався тур Олесі у сонячній Отаві

Розпочався канадський тур Олесі у самому серці країни 24 серпня,на українському фестивалі. Саме тут, у замріяній, сонячній Отаві прозвучали Олесині слова привітання з Днем Незалежності для всіх українців світу, а зокрема українців, які живуть у Отаві.

Олеся Сінчук з послом України в Канаді Андрієм Шевченком

Саме тут звук чарівної української сопілки та мелодійних сонячних пісень і поезій Олесі торкав глибини сердець усіх слухачів. Радісним і приємним було спілкування Олесі із послом України у Канаді Андрієм Шевченком, чудовими творчими колективами Отави, Монреаля… Ось вже після основного концертного блоку звучать українські пісні на вулиці та у кав’ярні, де пресмачні отавські вареники! :) Такий собі україно-канадський тандем – Олеся Сінчук та отавський співочий гурт «Колєжанки». Скільки прадавніх пісень зберегли та відновили ці жінки!

Ось підходить до Олесі літній чоловік, дякує за вірш «Українцям, які були першими», розповідає про своїх батьків. Вони пережили чотири шторми, тримались на уламках корабля, втратили всі речі, та мама не випускала з рук вузлик з пшеницею, яку везла з України…

Після фестивалю разом з діаспорянами Катериною Лаврєнтьєвою, Андрієм та Алісою Городничими Олеся відвідує художню виставку, насолоджуючись полотнами імпресіоністів, митцями епохи Відродження, водоспадами річки Отава, просторими парками, пам’ятниками канадської столиці. Вражає величчю будівля Парламенту Канади – у стилі неоготики, зі стрімкою Баштою Миру. Вражає пам’ятник волонтерам – у вигляді крила… Дивний образ Британії – наче Діва-Берегиня…

Та пора поспішати ! Швидкий літак мчить через усю просторінь канадських лісів – на Захід, у сонячне місто Калгарі! Справді, там безмір сонця – і у небі, і в душах українців, які зустрічають Олесю. Чудові люди – Наталя і Олександр Мелиші, Христина Липська, Галина Вільсон!

Сестри Галя та Христя народились у Канаді, вони розмовляють з відчутним англійським акцентом, та вони пречудово володіють українською! Сашко та Наталя – люди щедрої душі, безмежно люблячі Україну, гостинні львів’яни. Вони у Канаді лише двадцять років, дуже активно працюють у Спілці Української Молоді, і взагалі є найактивнішими учасниками української громади у Калгарі.

День Незалежності України у Калгарі відбувся 26 серпня. Свято єднання, свято зустрічі, свято рідних душ! Тут гарний український хор, тут співачка з дивним голосом та відритим серцем Стефанія Романюк, а ще – яскравий та щирий Ігор Богдан, ніжна і мрійлива бандуристка Ірина Калинович, дружина славного Роберта Калиновича, українця, предки якого прибули в Канаду ще у 1905 році. З цікавістю слухають калгарійці ще одну гостю з Києва, Ларису Бабич, яка розповідає про Україну та її шлях за часи Незалежності .

Олеся Сінчук подарувала гостям свята незабутні хвилини – це і натхненний номер для сопілки та гусел, який прозвучав у виконанні Олесі та її чоловіка Олексія, майстра народних інструментів; це і авторські пісні – про рідне Полісся, про чарівні соняшники на українських полях, про донечку, про щасливе кохання…

Глядачі і усміхаються, і плачуть, і згадують Батьківщину, і розповіді батьків, дідів… Фінальну всесвітньовідому «Червону Руту» разом з Олесею співають усі гості свята і аплодують стоячи!
Наступного ранку, 27 серпня українська делегація вирушила до Едмонтону. Вражаючі події відбуваються у дорозі – забуті у Калгарі музичні інструменти для концерту летять швидше вітру услід за автобусом, бо є на світі такі люди, як Сашко й Наталя Мелиші – справжні друзі, завжди готові прийти на допомогу.

Вражає і те, що всі пасажири автобусу щиро хвилюються за Олесю та її супутників. Запитують, як справи, чи все добре… Це Канада.

І знову чудовий концерт! Знову звучить українська незабутня Олесина сопілка з гуслами, чарівні мелодії для фортепіано, пісні любові і радості – з палкою любов’ю до країни, до людей, до світу.
Нові прекрасні знайомства чекають у Едмонтоні. Чудова родина – Орися та Влодко Бойчуки радісно приймають гостей у своєму домі. Гостинна, радісна, завжди натхненна Орися Бойчук – голова едмонтонського відділу Конгресу українців Канади, її чоловік Влодко, привітний і веселий дуже допомагає їй у громадській діяльності. А ще у них дуже талановиті дитинчата – Таня і Марко. Таня робить великі успіхи у спорті, Марко захоплюється кінорежисурою!

Чудовий едмонтонський українець Марко Копинець дарує гостям незабутню подорож до величної писанки поблизу Вегрвіля, яка була довгий час найбільшою писанкою у світі! А ще українці з гордістю та подивом бачать багато пам’ятників першим українцям Канади, радіють, вдивляючись у написи на пам’ятниках українською мовою!

Надзвичайно цікавою була зустріч із професором Андрієм Горняткевичем, який разом з киянами поїхав до Українського Села –потужного місця, де гості були зачаровані екскурсією пана Андрія, а ще легендарними місцями, де наче поринаєш у минулий час. І живеш у ньому… Ось перші українці прибули до Канади. Яке було в них життя, побут…

Незабутні враження справила на Олесю поїздка до Банфу – національного парку Канади. Високі скелясті гори, снігові вершини, мальовничі блакитні озера, квітучі долини, а ще зустрічі з індіанцями, їх музика і танці – це справжня перлина Канади, сяюча і велична!

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 5

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 6

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 7

А яке дивне і незвичне місто Калгарі, із стрімкими ріками Боу та Елбоу, з височенною вежею Калгарі-Тауер, де видно все з висоти пташиного польоту, і скляна підлога, і пресмачні десерти у кав’ярні!

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 8

Та знову за кілька годин музичний дует – Олеся та Олексій вже на Південному Сході країни Кленового Листка, у таємничому Монреалі.

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 9

І знову радісна зустріч із друзями – приїзд подруги Марини Бердак із Бостону, цікаві спільні музичні проекти з Катрусею Лаврєнтьєвою, і весело проведений час з її чудовими синочками Сашею та Яріком, прогулянки берегами Сен Лорану, годування чайок прямо з рук.

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 10

І космічні відчуття у Нотр-Дам де Монреалі… І безмежна радість зустрічі із Сахаджа-йогами Канади, і невеличкий концерт для них, єднання душ, політ у невимірність і казку.
Завершився славний тур Олесі Сінчук участю у славнозвісному монреальському фестивалі української культури.

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 11

Натхненний виступ, вдячні оплески сотень слухачів, щасливі зустрічі, знайомство з чудовими організаторами фесту Грицьком Бедиком та Сільвією Балицки, душевне спілкування із бандуристом Володимиром Мотою.

З великою вдячністю всім українським громадам Канади, з великим натхненням і радістю повернулась Олеся до Києва, відкривши для себе ще одну краплинку світу, таку прекрасну, таку безмежну, і таку рідну тепер її щедрому серцю!

Канада-тур Олесі Сінчук, фото 12

Завершуючи, хочу додати кілька поезій Олесі, на створення яких її надихнула Канада.

Українцям у Калгарі або Правильна відповідь

А в Калгарі – небо бездонне,
Повітря напоєне щастям,
У сонця натхненних долонях
Гойдаються Гори Скелясті.

Як легко у вільній блакиті
Вдихнути на повнії груди!
А в Калгарі – душі відкриті,
Землі української люди!

А в Калгарі – спів променистий
Летить у замріяні далі,
І наче озера пречисті –
Серця у Сашка і Наталі.

А розповідь Галі і Христі
В минуле несе безупинно,
Де спогадів щедре намисто
Прозоре, дзвінке і нетлінне.

У Калгарі – води прозорі,
І погляди друзів привітні,
І сяють так трепетно зорі,
Неначе у нас, на Поліссі…

До болю, до щему нам рідні
Всі душі, мов спів солов’їний…
О Калгарі! Край заповітний -
Краплинка святої Вкраїни.

Це Канада

В Сен Ламбері – небо зоряне
І пронизливі цикади,
Між дубами – білок промені…
Це Канада, це Канада…
Тут світанки пахнуть росами
Серед трав зеленовусих,
Тут пісні у серце просяться,
Тут живе моя Катруся.

Посилає річка берегу
Чайок білі телеграми,
І серця в нас повні безміром
В Монреалі, в Нотр-Дамі!
Бродить вітер поміж соснами
Запізнілим пілігримом…
Трохи далі – небо Бостону,
Там живе моя Марина.

Юна осінь з мудрим літом
В хороводі заплелися,
А у Едмонтоні світлому –
Славні Влодко та Орися.
За туманом – Rocky Mountain
З душ зривають всі вуалі…
А у Калгарі коханому –
Осяйні Сашко й Наталя.

Знову ранок пахне грушами,
Кукурудзою і святом,
Ми єднаємося душами,
Нас невимірно багато.
Поміж сонячними квітами,
У Катрусиній хатині –
Прапорці на ганку світлому –
І Канади, й України!

Олександр Нестеренко
фото Олесі Сінчук

---