Про історію древлянського краю та роду Баранівських у ньому

16.01.2018

Баранівський Василь Федорович, доктор філософських наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, член президії, академік-секретар Відділення філософії АНВО України, заслужений працівник освіти України, полковник у відставці

Нещодавно вийшла з друку книга під назвою Родовід БАРАНІВСЬКОГО ВАСИЛЯ ФЕДОРОВИЧА та його близьких родичів…. – К.: Видавництво «Леся», 2016. – 219 с.

У книзі на фоні історичного становлення та розвитку древлянської, руської, поліської людності висвітлюється загальна історія одного із древніх українських родів – Баранівських (Барановських), корені якого, тяглість буття та історія загалом, окреслені означеними вище демографічними та культурно-історичними ореолами.

Представники цього роду, поряд з іншими відомими древлянськими та руськими родами, в історії свого краю переважно мали боярський чи дворянський (шляхетський) статус вільних людей на своїй історичній землі.

Родинні корені – сучасного представника цього роду – Василя Федоровича занурені десь в історії Овруччини (Гошів) та Малинщини (Чоповичі) Житомирської області.

Значна частина Родоводу присвячена автобіографічним спогадам та життєвим роздумам автора та головного героя праці – Василя Баранівського, відомого вченого, доктора філософських наук, професора, академіка, полковника у відставці, громадського діяча.

Родовід
Баранівського Василя Федоровича

та його близьких родичів,
підготовлений ним та завершений
28 березня 2016 року

Герб Лодзя (Лад’я) – родовий герб Баранівських (Барановських)

Книга рекомендована до друку Президією Міжнародної громадської організації «Земляцтво Житомирян», протокол №2 від 16 травня 2016 р.
та Радою громадської організації «Інститут незалежних експертів», протокол №3 від 10 травня 2016 р.

Рецензентами Родоводу стали відомі науковці України, що добре знають історію України, Древлянського краю та життєвий шлях Василя Федоровича : В.М. Ткаченко – доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, заслужений діяч науки і техніки України (Національна академія педагогічних наук України); Рябченко В.І. – доктор філософських наук, провідний науковий співробітник, заслужений працівник народної освіти України (Інститут вищої освіти Національної академії педагогічних наук України); Сегеда С.П. – доктор історичних наук, доцент, полковник (Національний університет оборони України імені Івана Черняховського).

В Передмові до праці, автор РОДОВОДУ…, Василь Федорович, пригадує, що «… думка щодо необхідності його написання з’явилася десь років п’ять тому, коли вже окрім військових звань та заслуг став доктором філософських наук, професором, академіком, заслуженим працівником освіти України, коли вже було зроблено чимало добрих справ для країни, для родини і можна було підвести певні підсумки свого життя».

Але були й інші важливі причини. Головна з них – закономірне та справедливе пробудження інтересу нашого українського народу до своїх історичних та родинних коренів, підняття рівня національної самосвідомості та гідності. Звичайно це стало можливим в умовах Незалежності України та під впливом світових процесів, спрямованих на звільнення поневолених раніше народів.

Ще одна причина – відчуття патріотичного обов’язку перед своєю великою та малою Батьківщиною, перед своєю родиною, насамперед перед батьками: Баранівським Федором Васильовичем та Баранівською (Філоненко) Ольгою Феодосієвною, які прожили чесно нелегке життя та передчасно відійшли з нього у вічність.

Важливим є й те, що «мій рід, – зазначає пан Василь, – незважаючи на історичні перипетії та несправедливі приниження з боку попередніх імперських влад, зберігся та залишився достатньо відомим за походженням та місцем проживання. Відомо, що, на жаль, не всім українцям поталанило в цьому. Всі імперії, до яких входили наші землі робили все можливе щоб розсіяти наш народ, знищити його історичну свідомість та корені. Після 30-літніх блукань по світу мені вдалося повернутися на Батьківщину та розповісти про себе своїм дітям та близьким.

В підготовці РОДОВОДУ я використав усі наявні документи, фотографії, археологічні та культурні пам’ятки, спогади родичів та односельчан, а також матеріали Державного Житомирського обласного та Київського центрального архівів, наукові розвідки дослідників попередніх років».

Цікавим, на наш погляд, є зміст Родоводу, він включає:

Передмова
I. Історичні відомості щодо походження роду Баранівських Барановських):

  • Родові Герби Баранівських (Барановських)
  • Етимологія слова Баран
  • Походження прізвища Баранівських (Барановських)
  • Версії походження роду Баранівських на українських етнічних землях

II. Родовід Баранівських, від Василя Андрійовича до Василя Федоровича (Гошів – Барвінки – Чоповичі – Малин – Київ)

III. Рід Баранівських (Барановських) в історії Русі, Русько-Литовської держави, Речі посполитої та Південно-Західного краю Російської імперії

IV. Педагогічна, наукова та громадська діяльність Василя Баранівського – видатного представника родини Баранівських

V. Нагороди та відзнаки Василя Федоровича Баранівського: військового та громадського діяча, педагога, вченого

Додатки:

  • Перелік наукових та науково-методичних праць
  • Дубина М.І., Михальченко М.М. Слово про ювіляра
  • Петро Кононенко. Слово до читача (Вступ до праці Баранівського В.Ф. «Проблеми духовної безпеки українського суспільства»
  • Володимир Мулява. У праксеологічному русі … (Замість передмови) до Збірника наукових праць В.Ф. Баранівського «Філософія. Політологія. Освіта і культура. Військова справа.»
  • Основні віхи життя та діяльності В.Ф. Баранівського
  • Перелік основних публікацій про В.Ф. Баранівського

Післямова

В книзі значна увага приділена участі Василя Федоровича в роботі Академії наук вищої освіти України, зокрема в роботі Президії та Відділення філософії академії. Представлені кольорові світлини з виступів на Загальних зборах, засідання Президії АНВОУ, зустрічі з академіками відділення філософії Саухом П.Ю., Надольним І.Ф., Степовиком Д.В., Поповим М.В. та іншими відомими діячами та науковцями.

В праці наведені фотокопії нагород та відзнак академіка Баранівського В.Ф. та документів на них.

Нагороди та відзнаки Василя Федоровича

Наведено ПЕРЕЛІК основних публікацій про В.Ф. Баранівського:

1. Енциклопедія Сучасної України. Том 2. НАН України. – К. 2003. – С.223.
2. Академіки Академії наук вищої школи України (довідник). – К. 2001. – С. 28.
3. Вчені Академії наук вищої школи України. – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – С. 23.
4. Звіт про діяльність Академії наук вищої школи України в 2003 році. – К. 2004. – С. 8, 19.
5. Звіт про діяльність Академії наук вищої школи України в 2004 році. – К.: Експрес, 2004. – С. 17, 25.
6. Інформаційний вісник №2 (44) . К.: АН ВШ України. – С. 65.
7. Мулява В.Д. У праксеологічному русі до розробки методик, тренінгів і практичного вишколу…/ Передмова до збірника наукових праць до Збірника наукових праць «Філософія. Політологія, Освіта і культура. Військова справа». – К.: НАОУ, НДЦ ГПЗСУ, «Міленіум», 2005. – С. 3 – 6.
8. Кононенко П.П. Слово до читача. / «Проблеми духовної безпеки українського суспільства». – К.: Видавництво ПП Ульянич В.І., 2009. – С. – 5, 6.
9. Вчені, доктори наук Національної Академії внутрішніх справ України. К. : НАВС України, 2000. – С. 14.
10. Історія Національної Академії оборони України. – К. НАОУ, 2005. – С. 328.
11. Київський Національний університет імені Т.Г.Шевченка: «Шляхами Успіху», том 4. – К.: вид-во «Світ успіху», 2010. – С.75.
12. Василь Федорович Баранівський: (до 65-річчя від Дня народження): Бібліогр. нарис / Укл. В.Ф. Баранівський. – Вид-во ТОВ «НВП «ІНТЕРСЕРВІС», 2010. – 100 с.
13. Науково-освітній потенціал України / автор-упорядник Гаврилюк Л.М. – К.: ТОВ «Український рейтинг», 2011. – С. 187.
14. Who is who в Україні, 1 випуск 2012 р. Енціклопедія персональної серії Hubners Who is who. Упорядкована редакцією в Україні, адреса: Україна, 04050, м. Київ, вул.. Глибочицька, 17, офіс 222., 2012. – С. 30.
15. Сучасна Житомирщина. Земляцтво житомирян. Автор-упорядник Людмила Яцкевич. Видання підготовлене за участі Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирської обласної ради, МГО «Земляцтво житомирян» – К.: ТОВ «Київська книжково-журнальна фабрика», 2014. – С. 60.
16. Академія наук вищої освіти України. – К.: Тов «Брама – V», 2012. – С. 125.
17. Довідково-біографічне видання «Флагмани освіти і науки України». П’яте видання. – К.: УВЦ «Галактика-С», 2013. – С.37.
18. Видання «Науковці та освітяни України». Перше видання. – К.: УІВЦ «Галактика- С», 2015. – С. 12.
19. Науковці України: еліта держави. Том V. Вид-во «Логос Україна». – Київ, 2017. – С. 125.

Під час святкування 80-річчя села Барвінки (Житомирщина) (2 липня 2016 року) віце-президент МГО «Земляцтво житомирян» В.М. Барановський вітає Василя Федоровича з нагородою.

Автор статті – Василь Баранівський

---