Із історії земляцтва

Історія Міжнародної громадської організації «Земляцтво житомирян» бере свій початок у далекому 1995 році, коли 14 березня у Києві відбулися перші збори вихідців із Житомирщини. Головою новоствореної Громадської організації «Земляцтво житомирян «Бджілка» (так тоді називалася наша організація) обрали Валентина Євгеновича Острожинського, а секретарем — Анатолія Михайловича Бачинського.

Це було перше земляцьке об’єднання в Україні, яке ставило за мету створення умов для становлення і розвитку ділових, дружніх та культурних контактів між членами земляцтва, житомирянами та вихідцями із Житомирської області, які проживають як на території України, так і за її межами, а також всебічне сприяння розвитку малої Батьківщини. 26 червня 1995 року організацію було зареєстровано в управлінні юстиції м. Києва.

9 лютого 2001 року відбулися перші звітно-виборні збори, на яких були підведені підсумки роботи, змінено назву організації на Громадська організація «Земляцтво житомирян у місті Києві» та обрано нового керівника організації. Ним став Сергій Миколайович Рижук, а секретарем знову обрано А.М. Бачинського. На той час земляцтво житомирян налічувало 285 осіб.

У травні 2005 року були проведені другі звітно-виборні збори організації, які обрали головою земляцтва Сергія Івановича Мельника, а секретарем, як до цього, А.М. Бачинського. Тоді організація налічувала вже понад 500 осіб.

25 червня 2008 року на чергових звітно-виборних зборах були внесені зміни до Статуту ГО «Земляцтво житомирян у місті Києві». Організація стала називатися Міжнародна громадська організація «Земляцтво житомирян». Президент — Павло Іванович Жебрівський, перший віце-президент — А.М. Бачинський. Кількість членів земляцтва житомирян — 650 осіб.

31 серпня 2012 року були проведені четверті звітно-виборні збори. Президентом земляцтва обрано Сергія Володимировича Войтенка, а першим віце-президентом — А.М. Бачинського. З грудня 2012 року, рішенням Президії МГО «Земляцтво житомирян», першим віце-президентом обрано члена Президії земляцтва Віктора Михайловича Барановського, він же став і виконавчим директором організації.

Нині МГО «Земляцтво житомирян» налічує понад 700 осіб. Структура організації: Рада земляцтва (33 особи), Президія земляцтва (15 осіб), 23 районні відділення, 15 регіональних відділень, представництва у Білорусії та Росії.

Рада та Президія земляцтва організовує свою роботу в полі діючого законодавства, згідно з вимогами Статуту МГО «Земляцтво житомирян». Одним із статутних положень нашої організації є створення власних засобів масової інформації з метою найбільш повного інформування громадськості про діяльність земляцтва та життя Житомирщини. Газета «Житичі», започаткована спільно з Житомирською владою, яка була рупором нашої організації, з часом призупинила свою діяльність, через відсутність фінансування. Матеріали про свою діяльність земляки стали розміщувати в газеті «Радіус Києва».

За ці роки, спільно з Українським видавничим консорціумом, було видано 8 книг «Хто є хто на Житомирщині. Видатні земляки», а також, спільно з Київською книжково-журнальною фабрикою, два томи книги «Сучасна Житомирщина. Земляцтво житомирян» (автор та редактор — Л. Яцкевич). У цих виданнях розповідається про життя та діяльність нашої організації упродовж всього часу її існування. Всі ці видання побачили світ, завдяки благодійним внескам членів земляцтва.

Нашими земляками написані також і інші книги, які, так чи інакше, мають відношення до Житомирщини, а саме: «Зваба протиріч» (автор — З. Кучерява, фінансував — М. Скоростецький), «Історія життя династії Пилипчуків із Поліського краю» (автор — І.Пилипчук, фінансував В.Скорженко), «Сучасна літературна мова» (авторський колектив Житомирського державного університету імені Івана Франка, фінансував С. Войтенко), «Україна під булавою Б.Хмельницького»(автор —С. Коваленко, фінансував В. Якимчук), «Довбуш. Люди. Довкілля» (автори — Л. Василевич, М. Тичина, фінансував В. Нестеров), «Історія древнього дворянського роду «Невмержицькі» (автор — С. Невмержицький). Окрім цього, авторський колектив наших земляків видав книгу «Фінансист непростої доби», присвячену Анатолію Максимовичу Барановському, колишньому Міністру фінансів УРСР, якому вдячні земляки відкрили також кімнату-музей у селі Гошів Овруцького району.

За ініціативи члена нашої організації Б.М. Войцехівського, було відкрито музей Івану Огієнку в Брусилові, створено Шевченківські світлиці у Новоград-Волинському та інших місцях. В смт Брусилів було закладено парк імені Тараса Шевченка, а в селі Хомутець Брусилівського району — парки імені Тараса Шевченка та Григорія Сковороди.

Наші земляки приймають активну участь у політичному, економічному, культурному та спортивному житті нашої малої Батьківщини. Зокрема, Ф.І. Жебровська постійно допомагає ліками Ружинській громаді та фінансувала відродження католицького костелу у м. Ружин. Її рідний брат та голова житомирського земляцтва у 2008–2012 рр. П.І. Жебрівський, упродовж багатьох років організовує та фінансує проведення Всеукраїнського фестивалю «Купальські зорі» у с. Немиринці Ружинського району, а також Всеукраїнського дитячого пісенного фестивалю-конкурсу «Зорецвіт».

Ю. М. Іващенко фінансував будівництво та закупівлю обладнання для обсерваторії у м. Андрушівка.

С.В. Войтенко та інші вихідці із села Мелені Коростенського району фінансували реконструкцію місцевої загальноосвітньої школи.

Відродження духовності нашого народу — один із приорітетів земляцького руху. С.М. Рижук сприяв побудові церкви у с. Будичани Чуднівського району, П.Д. Столяренко — у с. Андріївка Черняхівського району, В.В. Савицький — у с. Федорівка Новоград-Волинського району.
В.М. Литвин приймає активну участь у житті Новоград-Волинського району, зокрема фінансував будівництво церкви та інших споруд у с. Слобода Романівська.

Завдяки допомозі нашого земляка В.П. Матвієнка, для жителів села Білка Коростенського району збудовано нову школу, кафе, житлові будинки для молодих сімей, водогін, танцювальний майданчик, а також реконструювано Будинок культури та Медико-оздоровчий центр. До цього можна додати ще й непогані сільські дороги, у спорудженні яких він теж приймав активну участь.

В.А. Лушкін фінансував спорудження пам’ятника гетьману України Івану Виговському у с. Вигов Коростенського району, М.М. Шавловський — пам’ятника Т.Г. Шевченку в смт Лугини, В.Л. Якимчук — Пам’ятного хреста жертвам політичних репресій 30-х років 20-го століття в с. Булдичів Романівського району. Наш земляк В.В. Бурковський ініціював створення меморіального комплексу жертвам політичних репресій у Житомирі. Міська рада підтримала цей почин і вже виділила земельну ділянку по вул Бердичівській.

Наш земляк, голова відділення нашої організації у Москві В.Б. Дем’янчук організував Міжнародний художній пленер «Моє рідне Полісся» у с. Бурковці Чуднівського району, на якому художники не лише малювали картини, але й проводили майстер-класи для дітей. У березні 2015 року Віктор Борисович, незважаючи на складні часи, провів у Національному культурному центрі України в Москві виставку своїх картин під назвою «Рідна ненька».
З нагоди 200-річчя ювілею Т.Г. Шевченка та його перебування у жовтні 1846 року в с. Вільськ (Черняхівський район), за ініціативи та фінансової підтримки земляка М.В. Чугаєвського, на будівлі загальоосвітньої школи с. Вільськ було встановлено меморіальну дошку Великому Кобзарю. У парку біля сільського будинку культури, поруч із історичним шляхом, яким мандрував Т.Г. Шевченко, висадили 200 саджанців дерев. Окрім цього, школі подарували телевізор, комп’ютер, книги для бібліотеки та музею, а також передали кошти на поточний ремонт шкільних приміщень.

Буваючи в школах та дитячих будинках, ми спостерігаємо, як радіють нашій появі діти, бо ж ми не приходимо з пустими руками. Відкривайте двері і запрошуйте нас у гості, адже у земляцтві — понад 700 осіб, а це, щонайменше, стільки ж подарунків!

Заслуговує уваги і наша ініціатива щодо створення Музею історії села Гошів (Овруцький район). Експонати музею розкажуть про непросту долю вихідців із цього села — потомків української шляхти: Гошівських, Барановських, Невмержицьких, Васьковських та ін. У цьому ж селі буде також створено Музей звуку, де будуть зібрані всі екземпляри радіотелеапаратури, випуску радянських часів. Окрім цього, жителі села Гошів вирішили встановити Пам’ятний хрест своїм односельцям-жертвам політичних репресій. Ми їх підтримуємо і будемо приймати участь у його спорудженні.

Земляцтво житомирян постійно опікується дитячими будинками-інтернатами, які заходяться на території Житомирської області, а саме: Денишівським дитячим дошкільним будинком, Житомирським обласним спеціалізованим будинком дитини, Тетерівським дитячим будинком-інтернатом, Романівським дитячим будинком-інтернатом та ін. Лише упродовж 2014–2015 рр. у ці заклади нами були доставлені книжки, солодощі, сантехнічні вироби, на суму понад 60 тис. гривень.

По-материнськи піклується про дітей Житомирщини наша землячка Н.М. Семенюк. Вона щорічно організовує приїзд в Київ сотень дітей з нашого рідного краю для участі у різноманітних святкових заходах. Київський дитячий фонд, яким вона керує упродовж багатьох років, закуповує плаття та костюми для випускних вечорів дітям-сиротам Попільнянського району. Окрім цього, Ніна Миколаївна допомогла укомплектувати 2 комп’ютерні класи у Попільнянській середній школі № 1 і № 2, а також передала чимало спортивного інвентаря у Попільнянську дитячу спортивну школу.

В.Л. Дембіцький, який є головним лікарем Дитячої клінічної лікарні №8 м. Києва, регулярно проводить безкоштовне обстеження дітей наших земляків, а також дітей, які проживають у північних районах Житомирщини, де пройшов «чорнобильський смерч».

О.Г Рябека та М.М. Тимошенко фінансують проведення футбольних турнірів серед команд м. Овруча та району.

Щорічно у планах нашої організації передбачена участь у благоустрої території навколо житлового будинку с. Бехи Коростенського району, який знаходиться на території Національного музею народної архітектури та побуту України. Вже стало доброю весняною традицією саджати дерева на Житомирщині. У 2014 році, спільно із працівниками Коростишівського лісгоспу, земляки посадили дерева на лісовій поляні (0,9 га), на честь Героїв Небесної сотні. Члени земляцтва постійно доглядають за територією дендропарку у селі Ходаки Коростенського району.

МГО «Земляцтво житомирян» активно співпрацює із гуманітарними фондами «Древляни» (голова — В.І.Чорний, екс-голова — В.В.Савицький), «Рідне Полісся» (голова — В.І.Стасюк), «Help Ukraine» (голова — Хенк де Патер, представник в Україні — Ю.П. Гурінчук, заступник — П.Г. Гурінчук). Результат цієї співпраці — допомога малозабезпеченим мешканцям Житомирщини, школам та лікарням на сотні тисяч гривень.

Земляцтво не оминула і волонтерська робота у зв’язку з АТО. Президент нашої організації С.В. Войтенко надав для наших захисників техніку та спорядження на суму понад 1 млн. гривень, В.Г. Нестеров — на 100 тис. гривень, а В.С. Петрович організував збір та доставку на передову понад 5 тонн продуктів та речей.

Окрім вищеназваних наших активістів, слід відзначити цілеспрямовану та енергійну громадську роботу Й.А.Запаловського, К.Й. Антоновського, С.І. Кушнерчука, О.В. Лабенського, М.В. Паламарчука, С.І. Липка, М.М. Поліщука, М.І. Самійлика, В.П. Сичевського, М.О. Скоростецького, М.І. Васьковського, В.Г. Паламарчука, В.С. Кропивницького, В.М. Мартинова, В.Д Гвоздецького, М.С. Корця, Л.С. Мотицького, Л.М. Олійника, В.Д. Парія, В.В. Печерського, С.І. Поташника, М.О. Суботенка та багатьох інших. Усіх їх об’єднує любов та віддане служіння рідній Житомирщині.

Слід відзначити також відмінну роботу наших районних відділень: Овруцького (голова — М.І.Васьковський, екс-голова — І.Н. Федорчук), Коростенського (голова — В.С Петрович), Брусилівського (голова — Л.С.Мотицький), Черняхівського (голова — М.В. Чугаєвський). Вони організовують для молодого покоління Житомирщини спортивні заходи, святкові концерти, зустрічі із знаменитими земляками, часто запрошують у Київ учнів шкіл для ознайомлення із столицею.

Відповідально відносяться до своїх обов’язків представники районів на місцях: Овруцького (М.І. Левковський), Брусилівського (В.В. Габенець), Любарського (В.М. Мартинов).
Робота нашої організації в Житомирській області дає гарні результати при взаємодії із місцевою владою. У нашій діяльності нам потрібна співпраця із Житомирською облдержадміністрацією та обласною радою, а також владою районів. Потенціал земляцтва — дуже великий і його потрібно використовувати. Ми готові вірою і правдою служити нашому рідному краю та нашим прекрасним людям!

У зв’язку з 20-річним ювілеєм, бажаю МГО «Земляцтво житомирян» процвітання, успіхів і безупинного руху вперед.

Слава Україні!

В. М. Барановський,
виконавчий директор МГО»Земляцтво житомирян»

---
---
---