Житомирщина - мальовничий куточок України
08.09.2011
Житомирщина – мальовничий куточок України на північному заході Східноєвропейської рівнини в зонах хвойних і змішаних лісів, в умовах помірно-континентального клімату.
Перші згадки про цей регіон Полісся сягають сивої давнини, про що свідчать поселення та кургани доби бронзи, залишки давніх городищ древлян 10-13 століть.
Найдавнішим містом і резиденцією князів у древлянській землі був Іскоростень (нині місто Коростень). Ще за часів Київської Русі завдяки вигідному географічному положенню та природнім ресурсам ця колишня древлянська земля відігравала важливу роль в економічному та політичному житті країни.
Тут, на перетині доріг між Європою та Азією в містах та містечках, що слугували осередками тогочасного торгівельного життя, за давніми переказами, щедро міряли жито. І сьогодні згадка про основу основ життя- хліб насущний-звучить у назві цього благодатного краю – Житомирщина.
Наприкінці ХIII століття землі області увійшли до складу Великого Литовського князівства. За Люблінською унією 1569 року ця територія у складі Правобережної України потрапила під владу Польщі.
Після третього поділу Польщі в 1795 році переважна частина області увійшла до Волинської губернії у складі Російської імперії з центром у м. Житомир.
Після революційних подій 1917 року постановою ВУЦВК 1923 року на території бувшої Волинської губернії було утворено три одноіменних округи з центрами в містах Житомирі, Коростені та Новоград-Волинську.
В процесі наступного глобального адміністративно-територіального реформування постановою ЦВК СРСР від 22 вересня 1937 року округи ліквідовані та утворена Житомирська область.
В даний час область є однією з найбільших, за розмірами своєї території займає п’яте місце в Україні. По запасах лісових ресурсів, які складають третину території, область посідає друге місце в Україні В геологічній будові надр області, яку називають «Урал в мініатюрі», переважають міцні кристалічні породи. Запаси титану тут сягають понад 85 проц. усіх розвіданих запасів цих руд в Україні . В області сконцентровано близько 84 проц. усіх запасів кварцитів в Україні, видобуток якого майже повністю задовольняє потреби вітчизняної металургійної промисловості. Запаси облицювального каменю складають 60 проц., а лабрадоритів і габро – майже 90 проц. від загальноукраїнських . По їх запасах регіон займає лідерство не тільки в Україні, але й в Європі. В її надрах залягають поклади ільменіту, апатитових руд, молібдену, нікелю, каоліну, пірофіліту, п”єзокварцу, алмазів та напівдорогоцінного каміння: аметисту, агату, берилу, топазу, моріону, опалу, гірського кришталю тощо. Це дає змогу по багатьох корисних копалинах задовольняти не тільки внутрішні потреби, але й створювати значний експортний потенціал.
Міжнародна громадська організація «Земляцтво житомирян»
Підтримуючи давню традицію обєднання людей в громадські колективи за їх земляцькими ознаками, яка була відома в українських землях ще за часів входження їх до складу Великого князівства Литовського в Х1V столітті, у місті Києві житомиряни першими дали поштовх поширенню земляцького руху в столиці незалежної України, заснувавши 14 березня 1995 року громадську організацію «Земляцтво житомирян «Бджілка», яку згодом перейменували в «Земляцтво житомирян».
Ініціаторами створення земляцтва були кияни-вихідці з Житомирщини, які працювали на той час у вищих органах законодавчої, виконавчої влади, науковці, військовослужбовці, бізнесмени.
Першим головою Президії земляцтва обрано Острожинського Валентина Євгеновича , бувшого другого секретаря ЦК Компартії України, народного депутата України, який чимало років докладав багато зусиль по становленню «Земляцтва житомирян», зміцненню його організаційно-матеріальної бази.
У зв’язку з поверненням В. Є. Острожинського після виходу на пенсію на постійне місце проживання у рідний Житомир цю посаду обіймали Рижук Сергій Миколайович, Мельник Сергій Іванович.
Рішенням загальних зборів громадської організації «Земляцтво житомирян» від 25 червня 2008 року їй надано статус міжнародної громадської організації, статут якої зареєстровано Міністерством юстиції України 14 квітня 2009 року.
Президентом МГО «Земляцтво житомирян» обрано бувшого голову Житомирської облдержадміністрації, народного депутата України Жебрівського Павла Івановича.
Від заснування громадської організації «Земляцтво житомирян» її беззмінним секретарем Президії, а нині першим віце-президентом є аматор земляцького руху в Україні Бачинський Анатолій Михайлович.
В даний час земляцтво об’єднує близько 1700 вихідців з Житомирщини. В ньому утворено 23 районних осередки, в яких об’єднано земляків з усіх районів і міст області. При земляцтві також діє молодіжне відділення, пріоритетом якого є працевлаштування студентів – випускників ВУЗів м. Києва, влаштування спортивних змагань, проведення цікавих вечорів, екскурсій тощо. Вже шість років працює відділення « Земляцтва житомирян» в Російській Федерації, яке налічує 85 членів. Відкриті осередки в Автономній Республіці Крим, Вінницькій, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській, Миколаївській, Львівській, Київській, Одеській, Черкаській, Чернігівській, Харківській, Хмельницькій областях.
В повсякденній практичній роботі земляцтво керується своїм статутом та рішеннями власних органів управління, а також чинним законодавством.
Земляцтво має свій гімн та відзнаки: значок, медаль «Древляни» та орден Князя Мала. За час існування громадської організації Земляцтво житомирян» його нагородами відзначено 119 земляків, вихідців з Житомирщини, які внесли найбільший вклад в організацію та розвиток його діяльності, а також у посильне вирішення всіх тих малих та добрих справ, які здійснюються за покликом душі і серця усіх членів земляцтва.
При земляцтві створено три комісії:
- Охорони здоровя і материнства (голова Кужко Михайло –доктор медичних наук, заступник директора НДІ пульмонології);
- Освіти і науки (голова Мадзігон Василь – академік, перший віце –президент Академії педагогічних наук).
- З правових питань ( голова Пасенюк Михайло, заслужений юрист України, голова Вищого адміністративного суду України).
Комісії надають велику допомогу по обстеженню, консультуванню та госпіталізації житомирян в лікарнях міста Києва, підготовці педагогічних кадрів для області, наданню правової допомоги громадянам.
За 16 років існування членами земляцтва закладам освіти, охорони здоровя та культури області надано фінансову та іншу матеріальну допомогу на суму понад 8,7 млрд. гривень. Школам області передано 760 компютерів, 5300 підручників, понад 1000 футбольних та волейбольних м’ячів, обладнано два спортивних майданчики з мяким покриттям. Надається матеріальна допомога обдарованим студентам, дітям з малозабезпечених сімей, оплачується їх навчання, встановлюються іменні стипендії.
Завдяки сприянню земляцтва з метою вивчення історії рідного Поліського краю організовуються фольклорно – етнографічні експедиції, побудовано та відреставровано пять культових установ. Увійшло в практику проведення свят міст і сіл за участю і допомогою районних осередків земляцтва.
За підтримки Голови Верховної Ради України Литвина В.М. в його селі Слобода Романівська побудовано млин та міні-пекарню, споруджено школу-гімназію, лікувальну амбулаторію, церкву. За рахунок коштів земляків відкрито пам’ятник гетьману Виговському в селі Вигів Корост енського району, а в Попільнянському районі – гетьману Івану Самойловичу. Відкрито музей педагогіки в селищі Новогуйвинськ Житомирського району та музейну кімнату у місті Овручі. За сприяння Героя України Володимира Матвієнка збудовано Будинок культури в його рідному селі Білка Корост енського району та здійснено благоустрій села, виділяються пільгові кредити для сільського господарства району.
В місті Андрушівка за власні кошти земляка Ю.Іващенка побудована і обладнана обсерваторія, яку відвідують діти всіх регіонів області.За час своєї наукової діяльності працівниками цієї обсерваторії відкрито дві зірки, одну з яких названо в честь міста «Андрушівка».Добрих справ усіх членів земляцтва не перелічити. Хороші слова подяки слід висловити землякам-бізнесменам Антоневському К.Й., Ю.І., Кушнерчуку І.С., Лабенському О.В., Липку С .І., Логінову В.С.,Омельченку М.П., Паламарчуку М.В., Петровичу В.С.,Поліщуку М.М., Самій лику М.І., Сичевському В.П., Чугаєвському М.В. та багатьом іншим, які не забувають і дбають про свою малу батьківщину, фінансово допомагаючи вирішенню започаткованих земляцтвом справ.
У структурі «Земляцтва житомирян» зареєстровано благодійний фонд «Древляни», підприємство «Полісся Житомирщини», а також газету «Житичі», співзасновниками якої є Житомирська обласна рада та облдержадміністрація. Газета на своїх шпальтах висвітлює діяльність «Земляцтва житомирян» та життя мешканців Поліського краю.