Акція Майбутнє лісу в твоїх руках
10.04.2012
МГО «Земляцтво житомирян» прийняла участь в акціїї «Майбутнє лісу в твоїх руках». Житомирська область займає чільне місце в Україні по лісових площах.
Ліс, як відомо, – це могутній природний фактор, який впливає на всю природу: клімат, ґрунти, умови формування поверхневого стоку. За різноманітністю будови, силою впливу на природне середовище лісові масиви проявляють себе як найскладніше і наймогутніше рослинне угрупування, яке впливає на гідрологічний і кліматичний режими, ґрунтотворення, флору і фауну.
Вплив лісу насамперед позначається на мікрокліматі лісового середовища. Лісовий покров захищає ґрунти від промерзання, видування і перезволоження. Під ним значно зменшується поверхневий стік і помітно уповільнюється весняне танення снігу. Завдяки кращому проникненню води у ґрунт і поповненню підґрунтових вод, які живлять річки, зменшуються повені і підтримується рівномірний режим річок.
Вирубування лісів на водозбірній площі викликає різке обміління річок і навіть їх висихання. Ліси помітно впливають на розподіл атмосферної вологи, місцеве випаровування і стік, а також на характер стоку.
Відтворення лісів України з 1970 по 1990 рр. носило розширений характер, тобто нові ліси створювали в обсягах, що перевищували площу їх вирубувань. Збільшення площі лісів відбувалось насамперед, за рахунок залісення непридатних для використання в сільському господарстві земель.
Ліс на відміну від корисних копалин – нафти, газу, торфу – належить до відтворюваних ресурсів. Тому всяка вирубка лісу повинна супроводжуватися його відновленням. На сучасному етапі ведення лісового господарства в Україні зводиться до безперервного (постійного), невиснажливого і раціонального користування лісом з метою задоволення потреб народного господарства і населення у деревині та іншій продукції лісу, а також для рекреаційних цілей.
В останні десятиріччя помітно зросла соціальна роль лісу. Бурхливе зростання міст і промислових центрів вимагає посилення рекреаційного освоєння приміських лісів, оскільки більшість таких лісів виявилися непристосованими для відпочинку людей.
У минулому лісозаготівлі, які велися ручним способом, а деревина з лісу вивозилася кіньми, рідко коли завдавали помітної шкоди лісу. Винятком були непродумані способи рубки. У другій половини XX ст. на лісозаготівлях почала використовуватися техніка, яка, з одного боку, дозволяє збільшити обсяг заготівлі деревини, а з другого – завдає великої шкоди природі лісу, бо ущільнює фунт, призводить до ерозійних процесів тощо. Виникло протиріччя між лісоексплуатацією і лісівництвом, між механізацією процесів лісозаготівлі та поновленням лісу. Розв’язання цих протиріч – у пошуку компромісних підходів на основі єдиних природоохоронних цілей.
На базі законів життя лісу, а також узагальнення результатів господарської діяльності людини у лісі, розробляються методи активного впливу на ліс з метою покращання використання лісових ресурсів, підвищення продуктивності й якості лісів.
Керівництво МГО «Земляцтво житомирян» висловлює подяку Климчук Вікторії, Константюк Оксані, Ковальчук Людмилі, Фом’юк Олександру, Хорошилову Андрію, Родюку Сергію, Баранівському Віктору, Баранівському Віталію, Паламарчуку Василю, Косинському Віктору, Пилипчуку Валентину, Варварчуку Антону за участь у посадці лісових культур в Дубовецькому лісництві Коростишівського лісгоспзагу.