Поїздка на Хмельниччину

22.09.2019

Делегація асоціації земляцьких організацій

Представники МГО «Земляцтво житомирян» відвідали Хмельниччину у складі делегації асоціації земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України».

Протягом 21-22 вересня делегація, у складі якої перебували громадські діячі від усіх земляцтв, відвідували пам’ятні місця мальовничого хмельницького краю, знайомилися з його традиціями та культурою, обмінювалися досвідом, мали можливість глибше зрозуміти проблемні питання, що хвилюють мешканців цієї області, ділилися ідеями та започатковували нові зв’язки.

Зустріч на кордоні Вінницької та Хмельницької областей

Вже через декілька годин від початку поїздки, на кордоні Вінницької та Хмельницької областей відбулася перша зустріч, де нашу делегацію гостинно зустрічали з хлібом і сіллю.

Після короткого спілкування з представниками місцевого керівництва делегація направилася до Летичівського району до Державного історико-культурного заповіднику «Межибіж», де нас зустрів директор‎ музею ‎Погорілець Олег Григорович який розповів про історію Меджибіжської фортеці та самого містечка Межибіж.

Директор‎ музею ‎Олег Погорілець розповідає про історико-культурній заповідник Межибіж

Далі Олег Григорович провів екскурсію по відреставрованих залах, де створена музейна експозиція, що висвітлює історію, етнографію та іконне малярства цього краю.

Огляд музейної експозиції

Вироби іконного малярства

В каретному корпусі замку делегація переглянула зали першого в Україні Музею пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, на відкритті якого 4 жовтня 2008 року тодішній Президент України Віктор Ющенко перерізав символічну стрічку.

В залі Музею Голодомору

З Межибіжу делегація направилася до міста Хмельницький, де відбулася зустріч з керівництвом області – головою обласної ради Михайлом Загородним та тимчасово виконуючим обов′язки голови облдержадміністрації Володимиром Кальніченком, який виявився нашим земляком – вихідцем із села Листвин, Овруцького району Житомирської області.

Голова обласної ради Михайло Загородний та виконуючий обов′язки голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко

В сесійній залі Будинку рад, де відбувалася урочиста церемонія зустрічі із керівництвом області, Михайло Васильович у своєму вітальному слові висловив сподівання, що сьогоднішня зустріч подарує представникам земляцтв багато цікавих вражень, допоможе ближче пізнати цей край та його талановитих та працьовитих людей.

З вітальним словом також виступив тимчасово виконуючий обов′язки голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко.

Голова Асоціації Земляцтв України Віктор Ткаченко та керівник Хмельницького земляцтва «Хмельниччина» Михайло Каплун вручають грамоти

Від імені делегації зі словами щирої подяки за організацію ознайомлення з Хмельниччиною виступили голова Асоціації Земляцтв України Віктор Ткаченко та керівник Хмельницького земляцтва «Хмельниччина» Михайло Каплун, які вручили хмельничанам Грамоти Асоціації.

Фото на згадку

Керманичі області обмінялися з гостями презентаційними матеріалами та зробили пам′ятне фото.

По закінченні зустрічі у Будинку рад, у другій половині дня представники Асоціації Земляцтв вирушили до міста з містичною назвою Сатанів Городоцького району, яке знаходиться приблизно за 100 кілометри від Меджибожа і вважається найпопулярнішим курортом Поділля, де мали можливість ознайомитися з історією минувшини та сучасним розвитком цього історичного поселення.

Місто Сатанів побудоване на території найбільшого заповідника України «Подільські товтри», який вражає своїми гарними краєвидами. Це Товтровий кряж. Місцеві кажуть про те, що щось подібне є лише у Північній Америці.

Навіть в похмуру погоду Подільські товтри вражають своєю могутністю

Сатанів лежить на колишніх землях так званого Збручанського культового центру — останнього острівця язичницької віри на теренах нашої країни. Волхви тут приносили свої офіри Прадавнім богам ледь не до середини ХІІІ ст., а таємні язичницькі треби тут проводилися навіть в XVI ст.

Товтровий кряж знаходиться між Сатановом та річкою Збруч, яка граничить із Тернопільською областю, а ще декілька століть тому по річці проходив кордон із Австро-Угорщиною та Польщею. Саме тому, Сатанів був укріплений міцним муром, і потрапити до міста можна було лише через міську браму.

Крім того, тут знаходиться унікальна синагога-фортеця. Кажуть, на всю Європу подібна є лише в Чехії. Ще зовсім недавно ця будівля нагадувала руїни, але зараз вона відреставрована і, незважаючи на те, що це синагога, цю священну будівлю найчастіше відвідують християни.

Приміщення синагоги-фортеці
Підземелля синагоги

Нашій делегації вдалося оглянути цю споруду та підземелля.

Місце зберігання тори
Так виглядає писання тори

Навіть дозволили подивитися на те місце, де зберігається тора.

Місцеві для моління, де збуваються бажанея

Місцеві та гості приходять сюди загадувати бажання і кажуть, що воно обов’язково збувається.

Своєю “Пекельною” назвою Сатанів, швидше за все, завдячує саме давнім волхвам, бо християнські священики, все, що пов’язане з язичниками, вважали “сатанинським”.

За іншою, досить популярною серед місцевих жителів версією, “містом Сатанти” їхнє поселення обізвали татари, які так і не змогли подолати його могутні укріплення. Мовляв, сам Сатана ці стіни проти них звів.

Як би там там не було воно в старовину, але сучасний Сатанів фактично купається в мінеральній воді. Місто має аж шість природних джерел. На деяких із них побудовані санаторії. Працюють здравниці цілий рік. Тут є і цілюще гліцеринове джерело. Кажуть, якщо вмиватись водою з нього щодня, шкіра буде ніжною навіть без крему.

Тож не дивно, що Сатанів займає центральне положення в курортній місцевості і продовжує розвивати цей напрямок. Сьогодні на цьому терені будується унікальний заповідник, де будуть у звичних для себе умовах проживати місцеві та рідкісні тварини, а всі бажаючі та гості навколишніх санаторіїв зможуть спостерігати за життям тварин у звичному для них середовищі.

Крім того, тут будується черговий сучасний санаторій, найбільший в Україні (а можливо і в світі), який планує прийняти перших гостей вже в 2020 році.

Нашій делегації було надано почесне право першими оглянути цей унікальний та вражаючий своїми масштабами лікувально-оздоровчий комплекс.

Сучасні зали лікувально-оздоровчого комплесу

Наступного дня, 22 вересня, делегація вирушила до міста Кам′янець-Подільський. Під час поїздки від селища Сатанів нас супроводжував представник місцевого самоврядування та розповідав про аграрну специфіку цього регіону, проблеми та здобутки у ході процесів децентралізації.

Міський голова Михайло Сімашкевич із членами делегації

На кордоні міста Кам′янець-Подільський нас зустрічав міський голова Сімашкевич Михайло Євстафійович, який подалі супроводжував нас до самого міста.

В місті на нас чекала екскурсійна програма по центральній частині старого міста.

В храмі Святого Миколая

Побувала делегація в одному з найстаріших храмів України – храмі Святого Миколая, який більш відомий під назвою Домініканський костел або монастир домініканців.

Кам′янець-Подільська фортеця

Далі на нас чекала прогулянка до відомої страровинної Кам′янець-Подільської фортеці з її особливою атмосферою Середньовіччя.

Учасники відтворенням подій минулого часу

Цього дня на теренах фортеці відбувалися фестиваль повітряних куль «Золота омега» та міжнародний військово-історичний фестиваль «Schola militaria» з відтворенням подій того часу, на реконструкцію яких приїхали члени військово-історичних товариств з Польщі, Білорусі, Чехії та України.

Інтерв'ю Віктора Ткаченка для місцевого телебачення
Інтерв'ю Людмили Холодняк для місцевого телебачення

Нашою делегацією та її діяльністю відразу зацікавилися кореспонденти масмедіа, яких теж багато прийшло подивитися на події цього дня, тож відразу двом місцевим телеканалам прийшлося давати інтерв’ю членам нашої делегації Віктору Ткаченко та Людмилі Холодняк, які розповіли про земляцький рух та діяльність земляцтв у місті Києві.

Зустріч на під'їзді до міста Старокостянтинів

Останнім пунктом нашої дводенної подорожі було старовинне місто Старокостянтинів, на під’їзді до якого нас родинно зустрічало місцеве керівництво та супроводжувало до самого міста.

Делегація прямує вшанувати пам'ять Тарасу Шевченко

Покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченко

Приїхавши в місто наша делегація попрямувала вшанувати пам’ять покладанням квітів біля пам’ятнику Тарасу Шевченко.

Старокостянтинівський замок

Далі нас чекав концерт та екскурсія по Старокостянтинівському замку, який був резиденцією князів Острозьких. Збудований на місці злиття двох річок цей замок є унікальним, бо зводили його в один час з містом і в стислі терміни.

Делегація у у місті Старокостянтинів

Сьогодні ця споруда занесена до Державного реєстру національного культурного надбання.

Театралізований концерт біля Старокостянтинівського замку

Під час дводенного перебування на теренах Хмельниччини члени делегації мали можливість ознайомитися з життям міст Хмельниччини, обмінювалися досвідом діяльності своїх громадських організацій, а також отримали масу приємних вражень.

Дякуємо організаторам за цікаву поїздку!

---