Вшанування Дня пам’яті та примирення і 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

08.05.2021

Квітка маку є символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року: з одного боку вона уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

МГО «Земляцтво житомирян» вшановує пам’ять усіх, хто наближав перемогу над нацизмом, всіх, хто звільняв Житомирщину та Україну від нацистської окупації, всіх, хто став жертвою нацизму. Маємо надію, що наша пам’ять про них слугуватиме запорукою того, що подібна трагедія більше не повториться у світовій історії.

8 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення жертв Другої світової війни, а 9 травня – 76-у річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. Цей день присвячений пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірване насильством світового масштабу, людям усіх рас і націй. Тим, хто загинув на фронтах, в окопах, і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.

У листопаді 2004 року, рішенням 59-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. У резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні – 8 і 9 травня – як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни.

Асамблея також підкреслила, що ця історична подія підготувала умови для створення Організації Об’єднаних Націй, покликаної позбавити майбутні покоління від лихоліття війни, і закликала держави-члени ООН об’єднати зусилля у боротьбі з новими викликами і загрозами та зробити все можливе задля урегулювання всіх суперечок мирними засобами згідно зі Статутом ООН і таким чином, аби не піддавати подальшій загрозі міжнародний мир і безпеку.

В Україні День пам’яті та примирення встановлений згідно з Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Таким чином, Україна розпочала нову традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

Цей день встановлений задля «вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих».

Офіційне гасло пам’ятних заходів – «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

Тож, у ці травневі дні, ми разом зі всією Україною віддаємо шану кожному, хто боровся з нацизмом, а також вшановуємо пам’ять усіх жертв цієї жахливої війни.

Відзначення Дня пам’яті та примирення, а також 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців, а є нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна вирішувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом.

Найважливішим підсумком війни є не культ перемоги, а вміння цінувати мир, та здатність захищати його всіма розумними засобами. Наша пам’ять є запобіжником від того, щоб подібні лиха ніколи не повторювалися.

---